Отварањем изложбе „Симфонија монументалног” аутора Анастасија Радовића и Вука Дабетића закорачили смо познатом стазом, другим по реду, „Духовним стопама”.
Посебну част учинило нам је његово преосвештенство епископ новобрдски господин Иларион, викар патријарха српског, својим благословом и беседом о стваралаштву ова два врсна иконописца. Посебно је истакао значај њиховог трагања за аутентичним изразом истакавши да је: „Оно највредније што ми имамо из средњег века у нашој цркви је што се није угађало много захтевима и укусу онога времена и зато су прављени изузетни продори у уметничком изразу, али је то до дана данашњег остало у оквиру предања и естетског израза који приличи литургијској уметности православне цркве. Ја негде најдубље осећам, да ово што Анастасије и Вук раде, је на том трагу.”
Своје утиске казивао је књижевник и ликовни критичар Драган Јовановић Данилов: „Препознајемо на овим сликама један виши тип уметничке надахнутости за сагледавање космичких панорама и метаистичких перспектива. Препознајемо такође и способност широког метакултурног сверазумевања, дар да се осети истина и светлост који долазе из виших светова из којих се шири поглед ка одуховљеним зонама предела благости. Ове слике упућују на надчулну лепоту, а светлост која се на њима појављује јесте светлост продуховљења и просветљења.”
Аутор Анастасије Радовић захвалио се присутнима и организатору на изузетном залагању да оно што овај сликарски тандем ради буде представљено широј публици, истакавши да изложбу посвећују недавно преминулом новинару и писцу, Раду Ликићу. Говорио је о заједничком дугогодишњем раду, учењу и истраживању, како би се дошло до оваквог уметничког израза.
Вук Дабетић, позивајући се на Берђајева, апологету стваралаштва, истакао је да: „Морамо поћи од свести о стваралачком чину у себи... Нужно је, дакле, да човек схвати да је слободан у откривању свог стваралачког позива; тек кроз ту слободу, очитава се боголика вредност човекова, али и његова застрашујућа одговорност.” Захваливши се публици на „прихватању апела, вапаја за ослобођење стваралаштва из стега датости" позвао је присутне на саучесништво у борби против „нужности света”.
Директорка Културног центра, Даница Јевтић Шишовић, говорила је о свом раду са ауторима и истакла значај уметничког правца који стварају за историју уметности. Најавивши програм манифестације и истакавши значај који она поприма снагом и храброшћу аутора, отворила је изложбу.
Састав „Праскозорје” изводио је композиције Баха, Прокофјева и Мусоргског, што је дало посебну чар отварању.